Czy wiesz, że w Polsce gromadzi się rocznie ponad 3 miliony ton gruzu? Przy takich statystykach, nawet skromne wysiłki mające na celu lepsze wykorzystanie gruzu i materiałów budowlanych, mogą przynieść znaczące zmiany. Nawet jeśli zaczynasz od gruntu niezabudowanego, odpady budowlane zawsze będą się pojawiać – tektura, opakowania z tworzyw sztucznych i materiałów budowlanych to tylko niektóre przykłady.

Jakie odpady i materiały budowlane podlegają recyklingowi?

W zależności od tego, gdzie realizowany jest projekt budowlany, stare i nadmiarowe materiały nadające się do recyklingu mogą obejmować:

  • Mur do ponownego wykorzystania w budownictwie lub do kruszenia w celu wykonania podbudów drogowych
  • Okna, drzwi i pokrycia dachowe (jeśli nadają się do ponownego użytku) 
  • Urządzenia i osprzęt, w tym zlewozmywaki i wanny, do przebudowy w innym miejscu
  • Tarcica i produkty drzewne (jeśli nadają się do ponownego użycia) do ponownego wykorzystania lub przekształcenia w ściółkę lub paliwo z biomasy
  • Metale do wytapiania i przetwarzania na inne produkty
  • Roślinność i drzewa do ponownego sadzenia, jeśli to możliwe lub na paliwo z biomasy
  • Tektura i papier
  • Plastikowe skrzynie/pojemniki, torby i prześcieradła (w przypadku wielokrotnego użytku)

Warto zaznaczyć, że niektóre materiały mają nawet negatywny wpływ na zdrowie i środowisko, jeśli są po prostu usuwane na wysypisko. Na przykład ołów w kontakcie z wodą czyni wodę toksyczną. Płyty gipsowo-kartonowe na składowiskach uwalniają siarkowodór, który jest trującym gazem.

Jak recyklingować gruz i odpady budowalne?

Najlepszym sposobem recyklingu odpadów budowlanych jest włączenie ich z powrotem do nowego budynku lub nowego placu budowy. Niektóre z tych prac można z góry zaplanować oraz wcześniej wynająć kontener na gruz, dzięki któremu wywóz gruzu będzie o wiele łatwiejszy. W projektach przebudowy ściany niekoniecznie muszą być wyburzane. Mogą zostać odnowione, przeniesione lub ponownie skonfigurowane. Odcinki tarcicy w konstrukcjach z ramą drewnianą mogą posłużyć jako elementy dystansowe, itd.

Buduj na standardowych wymiarach, dzięki temu ograniczysz ilość odpadów

Projekty budowlane można planować z wykorzystaniem materiałów budowlanych dostarczanych w standardowych wymiarach. Im mniej będziesz musiał dostosowywać lub ciąć, tym mniej poniesiesz strat. Układy ram można zaplanować na przykład z wykorzystaniem standardowych długości drewna. Standardowe wymiary ułatwiają również ponowne wykorzystanie pozostałych materiałów.

Jak pozbyć się zgromadzonego gruzu i odpadów budowlanych we Wrocławiu?

 

 

Najszybszym i najprostszym sposobem jest kontakt z lokalną firmą zajmującą się wynajmem kontenerów na gruz i jego wywozem. Jedną z polecanych firm we Wrocławiu jest firma Skiptrans, która zajmuje się również recyklingiem zebranych odpadów. Wynajem kontenera na gruz pozwala szybko pozbyć się nagromadzonych śmieci bez konieczności kontaktowania się ze składowiskiem odpadów. Firma Skiptrans skupuje również złom oraz zajmuje się sprzedażą kruszywa we Wrocławiu, żwiru, piasku oraz jego transportem.