Wyobraź sobie, że idziesz ulicą i widzisz jak osoba przed tobą opuszcza kartkę papieru na chodnik. Na początku myślisz, że to coś poważnego i powinieneś zagadać to tej osoby i jej to oddać, ale po bliższym przyjrzeniu się zdajesz sobie sprawę – to tylko zwinięty paragon, bilet komunikacji miejskiej lub inny odpad, zgnieciony w kulkę, który został opuszczony celowo.

Na szczęście jest to coraz mniej powszechne, częściowo dzięki kampaniom społecznym uświadamiającym, jak ważne jest nie wyrzucać śmieci na chodnik czy w przestrzeni publicznej i utrzymywać miasta w czystości.
Jak twierdzą specjaliści pozostałości po spalonych papierosach są pierwszym źródłem śmieci na świecie, przed opakowaniach na żywność, butelkami i plastikowymi torbami. Spośród wszystkich odpadów zebranych na świecie, niedopałki papierosów mogą stanowić nawet 30% wszystkich śmieci.

Odpady te są wyrzucane zarówno w środowisku naturalnym, jak i miejskim. Wyrzucanie śmieci do naturalnego środowiska, takiego jak lasy, pola, łąki, rzeki ma również wpływ na ekosystemy morskie. W rzeczywistości 80% śmieci morskich składa się z odpadów pozostawionych na lądzie.

Czy wiesz gdzie trafiają twoje odpady?

Jest kilka powodów takiego stanu rzeczy. Jednym jest przedostawanie się porzuconych w górach śmieci do rzek a następnie bezpośrednio do morza. Kolejną łatwą drogą do zanieczyszczenia morza lub oceanu jest przedostanie się śmieci do systemów wodonośnych, które przedostają się do brzegów lądu i następnie do otwartych akwenów.
Śmieci w przyrodzie stanowią zagrożenie dla przetrwania gatunku. Przypadkowe spożycie plastików przez zwierzęta jest dla nich wysoko toksyczne i może doprowadzić do wyginięcia.

Niedawno znany był przypadek wieloryba w Cabo de Palos w Hiszpanii, który został znaleziony na wybrzeżu w lutym tego roku. Badania wykazało, że zwierzę zmarło z powodu 29 kilogramów plastików znalezionego w jego żołądku. Wiadomo, że 40-60% żółwi spożywa tworzywa sztuczne, a u niektórych gatunków ptaków odsetek ten wzrasta nawet do 93%”, mówią ekologowie.

Co możemy zrobić aby nie dopuścić więcej do takich sytuacji?

Przede wszystkim za wszelką cenę wyrzucać śmieci tylko w odpowiednich miejscach. Kolejny prosty gest, który może pomóc to recycling, właściwe oddzielanie opakowań od papieru i tektury, substancji organicznych oraz szkła i puszek. Taki zabieg ułatwia wykorzystanie naszych odpadów do tworzenia nowych produktów oraz przedmiotów. W ten sposób nie tylko pomagamy pozostawić planetę wolną od śmieci – tak, aby była czystsza, bardziej komfortowa i bezpieczna dla wszystkich – ale także unikamy wydobywania zasobów w celu tworzenia nowych materiałów, z czym wiąże się negatywny wpływ na środowisko.