Jak długo trwa degradacja plastiku? Jak długo rozkłada się olej napędowy? Albo jak dużo czasu zabiera to spalonemu papierosowi?

Wiemy, ze kilka materiałów przedstawionych poniżej jest wam już znany i zrozumiały jest ich wpływ na środowisko naturalne, ale być może niektóre z nich mogą was zaskoczyć.
Poniżej znajduje się lista różnych materiałów, które zebraliśmy i czas potrzebny na ich degradację w środowisku naturalnym:

Organiczne (np. skórka pomarańcza, sałata itd.): materiały te nie szkodzą środowisku i rozkładają się najszybciej. Średni czas trwania tego procesu wynosi tylko 4 tygodnie.

Papier i tektura: ten rodzaj materiału ma czas rozkładu w zależności od klimatu, w którym się znajduje, ponieważ jeśli znajduje się w wilgotnym ekosystemie lub przy dużych opadach deszczu, proces rozkładu jest przyspieszony. Średni czas dla kartonu i papieru wynosi 1 rok.

Gdzie trafiają śmieci elektroniczne?

Filtry papierosowe: zniszczenie tej części papierosa trwa około 1-10 lat, ponieważ bakterie znajdujące się w glebie nie są w stanie szybko zniszczyć jednego z jej głównych składników, octanu celulozy.

Olej napędowy: bezpośrednio po opuszczeniu rafinerii olej napędowy zaczyna wchodzić w proces utleniania. W środowisku, w którym paliwo znajduje się w temperaturze mniejszej niż 70 stopni, olej napędowy może przetrwać od 6 do 12 miesięcy.

Tworzywa sztuczne: jak wiemy, istnieją różne rodzaje tworzyw sztucznych i ich gęstości, z tego powodu proces niszczenia może być mniej lub bardziej kosztowny dla środowiska. Plastikowa torba może przetrwać nawet do 150 lat, czyli dość długo, jeśli pomyślimy, że przeciętna długość życia człowieka wynosi 70 lat. Innym produktem byłyby plastikowe butelki, które nie rozłożą się do 1000 lat!

Baterie: baterie to te, które znalazły sposób na wieczną młodość, ponieważ zazwyczaj trwają od 500 do 1000 lat. Poza tym, że ich degradacja trwa wiele lat, stale uwalniają one do środowiska szkodliwe składniki, takie jak rtęć.

Szkło: z odpadów codziennego użytku jest to materiał, który rozkłada się najdłużej i trwa to nie mniej niż 4000 lat. Na szczęście nie jest on toksyczny dla środowiska i i w 100 % nadaje się do recyklingu.